Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. április
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
3
4
6
7
13
14
15
17
18
19
20
21
27
28
29
30

Összes esemény ›

Hírek / Aktualitások
Összes hír ›
Főoldal / Pályaválasztás 2024 / Amit tudni érdemes

Technikum

Az 5 éves technikumi képzés a minőségi szakmai oktatást jelenti. A megszerezhető technikusi szakképzettség középvezetői szintű ismereteket biztosít, a képzés egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. Matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat, ugyanolyan óraszámban kell elsajátítaniuk a diákoknak, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás.

Szakmát az ágazati ismereteket adó 9-10. évfolyam elvégzése után választanak a tanulók. Ötödik érettségi tantárgyat viszont nem kell választaniuk, mivel a szakmai vizsga beszámít az érettségi tantárgyai közé és az emelt szintű érettségi vizsgát tanúsít.  A technikumban végzettek jelentős előnyt élvezhetnek majd a felsőoktatási felvételinél, a szakirányú továbbtanulásnál.


Szakképző iskola

A hároméves szakképző iskola tanulói az ágazati ismereteket adó első év után választanak szakmát. A következő két évben duális képzés formájában, elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál tudják elsajátítani a szakmai ismereteket, szerezhetnek gyakorlatot.


Ösztöndíj mindenkinek

A szakképző iskolában és a technikumban minden diák ösztöndíjat kap tanulmányai alatt, amelyet a sikeres szakmai vizsgát követően egyszeri pályakezdési támogatás egészít ki, melynek mértéke elérheti a 300 000 forintot is a vizsgaeredményektől függően. Az ösztöndíj összege a szakképző iskolában nagyságrendileg 16 000, technikumban 8 ezer forint, majd a tanulmányi eredmények függvényében változik. A két iskolatípusba járó diákok ösztöndíja között azért van különbség, mert a technikumban ez a fajta képzés két évig, a szakképző intézményben egy évig tart. 


Tanulószerződés helyett munkaszerződés

A szakirányú oktatásban a tanulószerződést felváltó szakképzési munkaszerződés megteremti annak a lehetőségét, hogy a duális képzésben a fiatalok munkajövedelemhez jussanak. A tanuló a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít. A tanuló munkabérének el kell érnie legalább a 100 ezer forintot.

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva