Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. április
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
3
4
6
7
13
14
15
17
18
19
20
21
27
28
29
30

Összes esemény ›

Hírek / Aktualitások
Összes hír ›
Főoldal / Pályázatok / GINOP 6.2.3-17-2017-00038 / Fejlesztési területek / 5. Pályaorientáció, életút-építés, utánkövetés centrum szintű munkacsoport

5. PÁLYAORIENTÁCIÓ, ÉLETÚT-ÉPÍTÉS, UTÁNKÖVETÉS CENTRUM SZINTŰ MUNKACSOPORT

 

2018. szeptemberében – miután munkacsoportunk megismerkedett a GINOP 6.2.3 pályázattal – meg is kezdtük a pályaválasztás, beiskolázás tagintézményi szinten történő tervezését. Az iskolai beiskolázási munkacsoportnak négy tagja van, a munkát ők osztják meg egymás között. A látogatásokon minden rendezvényen elkísért minket 1-2 jelenlegi tanulónk. Döntően azokat választottuk, aki abba az általános iskolába jártak, ahová ellátogattunk, mert még vannak személyes kapcsolataik, ismeretségük, hátha ez segít a nyolcadikosok döntéshozatalában. 2018 szeptemberének végére a PR anyagokat, plakátokat, szórólapokat és a pályaválasztási kisfilmet átgondoltuk, megterveztük, 2019-ben szintén ebben az időben végeztük el a PR anyagok átgondolását, aktualizálását. Októberber végére mind a két tanévben sikerült el is elkészülnünk minden szükséges információhordozóval.

Párhuzamosan mindkét tanév elején a bemeneti mérések eredményeit megvizsgálva, az osztályfőnökök, szaktanárok véleménye alapján pályakorrekciókat hajtottunk végre. A szakgimnáziumi osztályokban a 2019. szeptember végén a szaktanárok, osztályfőnök véleménye, és legfőképpen az év elején megírt bemeneti mérések alapján a 9.b osztályból 2 diák szüleinek személyesen javasoltuk a pályakorrekció lehetőségét iskolán belül. A döntést a szülők hozták meg, végül mindkét turisztika szakos diákunk átjelentkezését kérte a 9.d eladó osztályba. 9.a osztályból két tanuló iskolánk másik tagintézményébe az Ady Endre Szakképző Iskolája és Kollégiumába jelentkezett át októberben. A pályakorrekció sikerességét az is mutatja, hogy ezen kívül további mozgás nem történt a tanév folyamán.

Természetesen megtörtént a végzős tanulók pályakövetése, szerencsére sokan maradtak iskolánk ötödéves képzésében.

Osztály

Tanul

Dolgozik

Külföldön

Nincs információ

Együtt

közép

felső

szakirányban

nem szakirányban

12.A

19

4

0

2

0

1

26

12.B

12

6

0

3

1

2

24

3/11.D

3

0

1

6

1

1

12

3/11.H

7

0

13

0

0

0

20

Együtt

41

10

14

11

2

4

82

 

Digitális oktatási bevezetése után a tájékoztatás a nyolcadikos számára iskolánk honlapján, centrum honlapján és iskolánk facebook oldalán tettük meg. Hírt adtunk többek közt az ideiglenes felvételi jegyzékünkről, iskolánk pótfelvételi lehetőségeiről.

Az általános- és középiskolai szintek közötti átmenetet a következő programok segítették:

Minden évben részt veszünk a BONY iskolában rendezett pályaválasztási kiállításon. 2019-ben ez azért is fontos rendezvény volt, mert a gyakorlati képzőhelyek is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra.

A Nyílt napunk előtt Pályaválasztasi Road show keretében (előre egyeztetett időpontokban) felkerestük mindkét tanévben a környező, szinte összes általános iskolát, több, mint 20 helyre látogattunk el. Egy általános továbbtanulási tájékoztató után a Perczel képzési kínálatát ismertettük a nyolcadikos diákoknak, volt, ahol a szülők is részt vettek a tájékoztatón. Kiemeltük, hogy miért érdemes hozzánk jelentkezni, milyen szakokat indítunk és milyen végzettséget kapnak, ha hozzánk jelentkeznek. Fontosnak tartottuk hangsúlyozni, hogy a mi iskolánkban családias a hangulat, rengeteg szabadidős tevékenység közül tudnak majd választani, sikeres pályázatok segítségével eljuthatnak külföldre is. 2019-ben az új, átalakított szakképzés előnyeit mutattuk be. Általában osztályfőnöki órákra mentünk, osztályonként tartottunk tájékoztatást a tanulóknak, sajnos a kisebb falvakban jellemzően már csak egy nyolcadikos osztály van.

Az osztályfőnöki órák mellett – ahová meghívást kaptunk – szülői értekezletekre is elmentünk mind a két tanítási évben. Az első Nyílt napunk előtt szerencsére sok helyre el tudtunk menni, hogy a szülőkkel is találkozzunk. Ezeken a szülői értekezleten általában a diákok is ott voltak, volt, ahol még a 7. évfolyamos tanulók is. Itt is egy általános továbbtanulási tájékoztató után ismertettük a Perczel képzési kínálatát, beszéltünk a színes iskolai életről, a pályázatokról, a megújuló szakképzés előnyeiről. Jellemzően a szülők érdeklődőek voltak, racionálisan szerették volna az iskolaválasztással kapcsolatos döntést meghozni, a gyerekek inkább érzelmi alapon fontolgatták döntésüket.

„Jövőd záloga” – a Szekszárdi Pályaválasztási Kiállítás többnapos programjain, amit a Babits Mihály Művelődési Központban rendeztek meg, mindkét évben bemutathattuk magunkat. 2019-ben egy nappal bővült a rendezvény, mert a nulladik napon csak az SZC iskolái mutatkoztak be. A színes és sokoldalú rendezvényre nagyon sok végzős általános iskolás látogatott el, több esetben érdeklődtek alsóbb éves társaik is, több esetben szülői kísérettel.

Nyílt napot mind a két tanítási évben, két alkalommal rendeztünk (novemberben és januárban). Az időzítés fontos: a road show után kell megrendezni, hiszen fel tudjuk hívni a figyelmet a rendezvényre, meg tudjuk hívni a nyolcadikosokat. A regisztráció után a megnyitót iskolánk igazgatónője tartotta. Tájékoztatást adott a szakképzési rendszerről, és arról, hogy milyen képzéseket szeretnénk indítani a következő tanévben. Diákjaink közül minden szakmából egy-egy tanuló elmondta, hogy miért szeret hozzánk, a Perczelbe járni. 2019. november végi nyíltnapon egy, a nyolcadikos diákoknak rendezett internetes verseny eredményhirdetése zárta a bemutatkozó részt. Utána négy látogatható órán vehettek részt az érdeklődők, a gépész és az asztalos tanműhelybe, valamint a kollégiumba is ellátogattak. Egész nap kérdéseket tehettek fel melyre igyekeztünk válaszolni, és ismerkedtek a Perczel iskola hangulatával, oktatásával.

A Prevenciós előadásokat a Tolna Megyei Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztálya mindkét tanévben megtartotta a végzős tanulóinknak. A tájékoztató egyebek mellett a továbbtanulásról, a munka világáról, a külföldi munkavállalásról, a hivatalos ügyek intézéséről szólt. Köszönjük Márk Lászlónak és Tóth Ágnesnek a fontos információkat!

A szakközépiskolai tanulók a 9. évfolyam végén Tanulószerződést kötnek, és a duális képzés során a nyári szakmai gyakorlatot és a gyakorlati óráikat a későbbi tanévek során adott vállalatnál töltik. Ez fontos döntés az életükben, ezért az iskola is mindent megtesz azért, hogy a lehető legjobb gyakorlati helyet találják meg tanulóink. Ennek érdekében a kilencedikes szakközépiskolás tanulók szaktanáraikkal több gyakorlati munkahelyet is meglátogattak. Az eladós gyakorlati helyek képviselői iskolánkban tartottak toborzó látogatást. A Gépszer Kft-től Müller Tamás úr mutatkozott be. Több környékbeli céggel is megbeszélt találkozónk volt, de sajnos a járványügyi helyzet miatt nem tudtuk fogadni a bemutatkozásukat.

A Kaposvári Egyetem meghívására részt vehettünk az Ifjú Tudósok Diákköri Konferenciáján. A konferencián 7 előadást hallgathattak meg különböző gazdasági témákban, 11-12. osztályos diákok előadásában. A Kaposvári Egyetem Nyílt napjain is részt vehettek diákjaink, az egyetem biztosította a buszt, mindkét tanévben kaptunk meghívást. A Gábor Dénes Főiskoláról Prof. Dr. Keszthelyi-Szabó Gábor és a PR felelős Grósz Ádám tartott előadást a végzős 12. évfolyamos Perczeles tanulóknak.

Sikeresen szerepeltünk a PénzSztár versenyen mind a két tanévben. A K&H csoport fontos feladatának tekinti, hogy a fiatalok pénzügyekben való jártasságához aktívan hozzájáruljon, és mindezt naprakész ismeretanyaggal, játékos formában tegye. 2020. január 15-én meghirdetésre került a K&H Vigyázz, kész, pénz pénzügyi vetélkedője. A szervező olyan tudásanyagot kínál a középiskolás gyerekek számára, melyet hétköznapi szituációkban, felnőttként is kamatoztatni tudnak majd. Iskolánk 3 csapattal indult a vetélkedőn, és mind a 3 csapat továbbjutott a következő 2. fordulóba, ahol sajnos már nem sikerült bejutni az online középdöntőbe. A Veszprémi Egyetem Marketing Challenge Day on-line vetélkedőjén két csapatunk sikeresen szerepelt, sajnos a döntőt a veszélyhelyzet miatt elhalasztották.

Büszkék vagyunk arra, hogy sok pályázatot tudtunk elnyerni. Több futó pályázatunk közül a Tempus Közalapítvány által meghirdetett Erasmus+ tanulói mobilitás pályázatnak kiemelkedően nagy sikere volt. 2019. októberében 3 hétig voltunk 14 Perczeles tanulóval Németországban, Schkeuditzban. Itt töltött idő alatt asztalos, központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelők és szociális gondozó és ápoló tanulóink szereztek hasznos tapasztalatokat és kaptak Europass bizonyítványt.

Kapcsolódó képgaléria

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva